ایران رکورددار صعود به نیمه نهایی آسیا

برد تاریخی مقابل ژاپن با فرمول همیشگی

تیم ملی فوتبال کشورمان 14 بهمن 1402 کار بزرگی انجام داد و یکی از مدعیان اصلی جام قهرمانی را شکست داد تا به نیمه نهایی برسد.

به گزارش مازنداسپرت (مازندورزش)؛شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ را باید به روزهای خاطره انگیز تقویم فوتبال ملی اضافه کنیم. روزی که ژاپن پرستاره را برای نخستین مرتبه در جام ملت های آسیا شکست دادیم. بدبین ترین طرفدار ژاپن شکست مقابل تیم ملی کشورمان را پیش بینی نمی‌کرد به همین دلیل برخی از هواداران ژاپنی شب قبل از مسابقه برای تیم ملی کشورمان و تمامی ایرانی ها کری خوانی کردند! آنها برای قهرمانی به قطر آمده بودند تیمی که منتخب باشگاه های مطرح اروپا بود. لژیونرهایی که تصور می‌کردند برترین فوتبالیست‌های قاره کهن هستند اما گران ترین تیم جام ملت های آسیا مقابل تیم ملی فوتبال ایران به زانو درآمد.

قطعا از نظر سخت افزار، برنامه ریزی، مدیریت در فوتبال از ژاپنی‌ها عقب تریم؛ اما در زمینه نیروی انسانی همچنان یکی از برترین‌های آسیا و جهانیم. در زمینه ورزش و فوتبال بارها برتری‌های خود را به رخ دنیا کشیده‌ایم. درست مثل همین دیروز عصر!  وقتی گل اول را از ژاپن خوردیم و همه چیز برای‌مان از دست رفته شد، ملی پوشان به سیم آخر زدند و یک فوتبال ایرانی را در نیمه دوم به نمایش گذاشتند به طوریکه ژاپنی ها را در نیمه زمین خود حبس کردند. آنها اسیر تکنیک، قدرت بدنی و دوندگی و جنگندگی ملی پوشان ما شدند. سرمربی ژاپن که نیمه اول اتوکشیده کنار نیمکت دست به قلم بود و شیک نکات فنی را یادداشت برداری می‌کرد در نیمه دوم فقط مبهوت نمایش فوتبالیست های ایرانی شد!

 در نیمه دوم که نیمه مربیان بود ژاپن را بردیم. با شناخت خوبی که امیر قلعه نویی از توانایی‌های فوتبالیست های ایرانی داشت، نمی دانیم در رختکن و بین دو نیمه چه گذشت اما هرچه بود و هرچه شد، اثرش را در زمین دیدیم؛ تیم ملی متحول شده، جسور و شجاع بازی کرد و اگر سخت گیری تکنولوژی VAR نبود گل سردار آزمون باید قبول می شد همانطوریکه  همه فوتبالی‌ها  این گل را  تایید و تحسین کردند. وقتی آزمون با تکنیک خوبش مدافعان و دروازه بان ژاپن را مقهور کرد و گل زد اما به دلیل اینکه چند میلی متر آرنجش در آفساید! بود، گل مردود شد تا ژاپن تا دقیقه ۴+۹۰ بازنده نشود!

حسین کنعانی زادگان مدافعی که سال ۲۰۱۹ مقابل ژاپن به جای توپ دنبال داور دوید تا ژاپنی ها بتوانند گلزنی کنند این مرتبه در کمال تعجب در ثانیه های پایانی مسابقه به جای قلب دفاع خودمان در محوطه جریمه ژاپن پا به توپ شد و پنالتی گرفت تا در ثانیه های آخر با گلزنی جهانبخش پیروز شویم و به جمع ۴ تیم برتر جام برسیم.

برخی کارشناسان معتقدند تیم ملی کشورمان ۷۰ درصد راه قهرمانی در هجدهمین دوره جام ملت های آسیا را طی کرده اما هنوز هیچ چیز تمام نشده و تا بالا بردن جام قهرمانی باید با تمرکز و قدرت به کارشان ادامه بدهند. نسل طلایی فوتبال ما به دور از غرور و جنجال به دنبال تاریخ سازی است تا ایران برای  چهارمین مرتبه قهرمان و آقای فوتبال آسیا شود.

پیروزی مقابل ژاپن  و حتی قهرمانی در جام  نباید باعث غفلت مدیران و مسئولان فوتبال و ورزش کشور شود، کمبودهای فوتبال مان بخصوص در زمینه سخت افزاری و سرمایه گذاری را نباید فراموش کنیم. جوانان شایسته ایرانی در حالی به جمع ۴ تیم برتر آسیا رسیده‌اند که کشورهایی مثل عربستان، امارات، ژاپن و استرالیا با سرمایه گذاری های هنگفت در فوتبال در این جام ناکام مانده اند. حالا آسیا باردیگر فوتبال ایران را ستایش می‌کند چون ما در واقع فینال اصلی  و حقیقی جام را بردیم.

پس قدر جوانان شایسته کشورمان را باید بیشتر بدانیم بخصوص اینکه دیروز باردیگر با اتکا به همان فرمول های همیشگی موفقیت یعنی دعای خیر مردم، شایستگی جوانان و تدبیر و دانش مربیان ایرانی در مسیر رویای طلایی قهرمانی گام بر می‌داریم.

 

*ایران رکورددار صعود به نیمه نهایی آسیا

تیم ملی فوتبال کشورمان شب گذشته در دیداری تاریخی مقابل ژاپن به برتری رسید و توانست به نیمه نهایی جام ملت های آسیا صعود کند.

تیم ملی فوتبال ایران نهمین صعود خود را به نیمه نهایی جام ملت های آسیا جشن گرفت، آن هم در حالی که توانسته ۳ بار فاتح آسیا شود. البته آخرین قهرمانی ایران به سال ۱۹۷۶ در آسیا بازمی‌گردد.

تیم ملی کره جنوبی با ۸ بار صعود به نیمه نهایی در رده دوم قرار دارد و عربستان و ژاپن نیز با ۶ بار در رده‌های بعدی جای دارند.

تیم ملی فوتبال کشورمان در نیمه نهایی چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه به مصاف قطر، میزبان مسابقات و مدافع عنوان قهرمانی می‌رود.

*پاداش ۵۵ میلیاردی AFC به تیم ملی ایران

شاگردان قلعه نویی با پیروزی تاریخی مقابل ژاپن و صعود به نیمه نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ قطر پاداش یک میلیون دلاری دریافت کردند.

بر اساس آیین نامه مسابقات جام ملت های آسیا تیم های صعود کننده به مرحله نیمه نهایی هر کدام یک میلیون دلار پاداش دریافت می کنند.

شاگردان قلعه نویی با صعود به نیمه نهایی یک میلیون دلار معادل ۵۵ میلیارد تومان دریافت کردند و اکنون منتظر هستند تا پاداش خود را به ۵ یا ۳ میلیون دلار افزایش دهند چون تیم قهرمان ۵ و نایب قهرمان جام ملت های آسیا ۳ میلیون دلار کسب می کند.